Mirča B.

průvodkyně

Jako školačka jsem měla spoustu zálib. Divadlo, zpívání, hra na piano, kytaru, tanec, sport, zvířata… Chvíli jsem chtěla být baletka, pak masérka, pak zase sportovkyně… Nejdéle mne drželo herectví.

Po absolvování sportovního gymnázia přišlo na „lámání chleba“ a já se rozhodla se jít po rodinném vzoru pedagogickým směrem. Rozhodnutí nelituji. Ukázalo se, že vedle všech zájmů, které se stále rozrůstají, mě navíc baví pracovat s dětmi. Jako učitelka jsem si vyzkoušela práci s dětmi předškolního i školního věku, se studenty na vysoké škole i s dospělými na jazykové škole.

Již během studií jsem se zajímala o propojení výuky cizího jazyka s dramatickými technikami. Chtěla jsem spojit divadlo a učení. Měla jsem na mysli udělat pomocí dramatických technik učení zajímavé a zábavné. Během působení na základní škole jsem ale zjistila, že v běžné škole není na takové věci tolik prostoru, kolik bych si představovala. A tak jsem se dostala až do Scioškoly, kde se těším svobodné možnosti učit tak, aby to bavilo děti i mne. Do školy, kde je všechno možné.

Po narození mých dvou dětí se změnil i můj pohled na školu. Nyní hledím na školu i jako rodič a věřím, že škola by měla být nejenom o učení, ale i o výchově, o socializaci, o rozvíjení sebe sama, o možnosti zkusit si věci „nanečisto“ dřív, než děti vyjdou do velkého světa.

Ve škole děti tráví víc času, než doma se svou rodinou, a proto bych si přála nejenom pro svoje děti, ale i pro ty ostatní, aby se ve škole cítily dobře, aby je bavilo poznávat svět, aby škola podporovala jejich přirozenou zvídavost, aby na ně nikdo nekřičel, aby se nemusely bát, že udělají chybu, aby se naopak naučily brát chybu jako výzvu do dalšího pokusu, aby se mohly rozvíjet harmonicky, aby mohly beztrestně objevovat svět a nacházet samy sebe, aby měly volnost zajímat se podle svého a snáz tak mohly najít cestu, kterou se chtějí v životě ubírat. Věřím, že v této škole jsou děti v těch nejlepších rukách, hned po rukách rodičů.

Dny otevřených dveří – únor 2019

4. února 2019 a 25. února 2019