Ema Valeriánová

průvodkyně
ema.valerianova@scioskola.cz
“Těšíš se do školy?” Otázka, která přišla každý rok po prázdninách. Těšila jsem se. Na nový rozvrh, na nové sešity a zvýrazňovače, na spolužáky i na některé učitele. Na konci mé těšící škály stála fyzika s chemií. Nákresy v sešitě se kupily a moje abstraktní představy o molekulách a optice přestávaly dávat smysl. V deváté třídě jsme měli předmět “dílny”. Béčáci chodili o dílnách hrabat listí, ale nás vzal pan učitel rozebírat zásuvky a stavět elektrický obvod. A žárovka se rozsvítila. Nákres s pacičkami a křížky dostal rázem smysl.
Mým velkým přáním je učit ve škole, kde učivo nebude abstraktní. Kde znalosti nebudou poletovat prostorem v bublinách, ale budou propojené sítí, kterou budou žáci schopni používat, aby našli směr, kterým se chtějí vydat. A pokud náhodou zjistí, že na cestě vpřed potřebují udělat dva kroky vzad nebo se na chvíli zastavit, ráda s nimi počkám, dokud nebudeme připraveni jít zase dál.
I přes snahu pana fyzikáře jsem se nakonec vydala směrem k historii a výtvarnému umění. Zcela náhodou se přidalo loutkové divadlo, které je dodnes mým velkým koníčkem. Jednou týdně pěstím tělo a ducha na józe a když už je vážných věcí moc, ujedu jim na kole do lesa.

Dny otevřených dveří – únor 2019

4. února 2019 a 25. února 2019